Nastąpiła niedziela, a wraz z nią najnowszy artykuł na blogu naszej Kancelarii Adwokackiej, która znajduje się w Białymstoku. W związku z przechodzącymi przez Polskę upałami chcielibyśmy rozwinąć temat odpowiedzialności za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo jakim niewątpliwie jest pozostawienie go w samochodzie, który przy takiej pogodzie zachowuje się wręcz jak piekarnik.

Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Kto może dać za to mandat?

Nie tylko Policja. Także strażacy mogą ukarać mandatem rodziców lub opiekunów, którzy mają obowiązak opieki lub nadzoru nad dzieckiem, które nie przekroczyło 7 lat.

Przestępstwo czy wykroczenie?

Osoba, która dopuściła się takiego czynu będzie karana za wykroczenie także wtedy gdy nie wystąpiły ujemne skutki owego zdarzenia.

Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie.

Jaka jest pogoda za oknem każdy widzi. Nie zostawiajmy dzieci w samochodzie, gdyż to zagraża jego życiu. Podobna sytuacja ma się z dużym mrozem.

Taki czyn podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy aż do 5 lat.

Nie tylko rodzice.

Karą za narażenie życia lub zdrowia dziecka nie są zagrożeni tylko rodzice. Obrazującym sytuację przykładem jest wycieczka, na której to przewodnik turystyczny ponosi odpowiedzialność za pozostawienie dziecka, które nie przekroczyło 7 lat lub osoby niezdolnej obronić się i rozpoznać zagrożenie przed niebezpieczeństwem w sytuacji, gdy te niebezpieczeństwo występuje – w trakcie upałów, mrozów lub na przykład ulewnego deszczu w czasie którego taka osoba może przemoknąć, co może być powodem choroby.

Także apelujemy do Państwa o rozwagę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką, którą znajdą Państwo przy ulicy Mickiewicza w Białymstoku oraz do kontaktu telefonicznego w celu umówienia się na wizytę oraz konsultacje.