W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku powracamy do tematu alimentów. Był to temat o którym pisaliśmy już wielokrotnie, lecz dzisiaj popatrzymy na niego pod innym kątem. Czy są możliwe alimenty bez rozwodu? Zapraszamy do lektury nowego artykułu od  adwokatów w Białymstoku z Kancelarii, która prowadzona jest przez Mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

Alimenty bez rozwodu

Nie da się ukryć – alimenty jednoznacznie kojarzą się z postępowaniem rozwodowym. Najczęściej są to alimenty, które zasądzone są na rzecz małoletnich dzieci, a także małżonków. Jednak taki obowiązek alimentacyjny jest możliwy także bez rozwodu, lecz także w trakcie trwania małżeństwa. Oczywiście nie zawsze.

Jakie są obowiązki w małżeństwie?

W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym możemy znaleźć wiele obowiązków, które występują między małżonkami. Są to między innymi dochowanie wierności oraz wzajemnej pomocy. Innym obowiązkiem jest zaspokajanie potrzeb rodziny.

Czym jest zaspokajanie potrzeb rodziny?

W wyżej wymienionym Kodeksie zaspokajanie potrzeb rodziny można odczytywać dwojako. Oczywiście patrząc na to w odpowiedni sposób możemy odczytać to jako dostarczanie środków potrzebny do utrzymania. Bardzo ważne jest także dbania o dom i opieka nad dziećmi. Patrząc na to możemy przedstawić przykład – gdy jedna osoba w małżeńskie pracuje, a druga dba o dom to wspólnie zaspokajają potrzeby rodziny.

Czym jest separacja faktyczna?

Bardzo często przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego dochodzi do separacji faktycznej. Jest to wyprowadzka z domu na przykład męża w którym zostaje matka z dzieckiem lub dziećmi. W takiej sytuacji małżeństwo nadal trwa pod kątem prawnym. Jest to jednoznaczne z tym, że małżonkowie odpowiedzialni są za obowiązki, które przedstawiliśmy powyżej. W takiej sytuacji można wystąpić o obowiązek alimentacyjny. Oczywiście dobrze jest w takiej sytuacji podjąć współpracę z doświadczonym i profesjonalnym adwokatem, który przeprowadzał już takie sprawy. Miejscem w Białymstoku do tego będzie nasza Kancelaria Adwokacka, która prowadzona jest przez Mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

Więcej na temat alimentów – czy to po rozwodzie czy to w trakcie trwania małżeństwa można uzyskać kontaktując się z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Zapraszamy do kontaktu oraz nawiązywania współpracy.