Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko poruszymy temat zawierania umów ustnych. Czy umowy ustne mają moc prawną? Jak one wyglądają i czym w ogóle są? Zapraszamy do lektury nowego artykułu prosto od specjalistów od prawa, którzy cechują się ogromnym doświadczeniem w zawieraniu umów. Także tych ustnych.

Czym jest umowa ustna?

Najprostsze przykłady umów ustnych są wokół nas i nawet nie zauważamy, że to takie umowy. Korzystali Państwo kiedyś z usług elektryka czy hydraulika? Czy podpisywaliście Państwo wtedy jakieś umowy na umówioną pracę? Czy jednak było to ustne ustalenie ceny za daną pracę? Gdy patrzymy na to pod kątem prawnym to właśnie zawarliśmy umowę ustną. To tylko jeden przykład, ale obrazujący to jak umowy ustne otaczają nas w życiu codziennym. Co zrobić gdy druga strona umowy nie wywiązuje się ze swojej części?

Najważniejsze informacje o umowie ustnej

Nie jest to może oczywiste na pierwszy rzut oka, ale musimy pamiętać, że umowy ustne są tak samo ważne i wiążące jak umowy, które zostały spisane. Jest to jednoznaczne z tym, że wszelkie ustalenia oraz terminy, które zostały ustalone podczas rozmowy między stronami są ważne pod kątem prawnym. Jednak umowa ustna nie zawsze może być zawarta. Są sytuacje, w których prawo ogranicza zawarcie umowy jedynie do tej, która jest spisana. Korzystanie z umowy ustnej może być problematyczne w sytuacji gdy jedna ze stron nie spełnia ustaleń. Jednak łatwiej jest udowodnić swoje racje pokazując spisane ustalenia i skonfrontować je z rzeczywistym wykonaniem.

Niewywiązywanie się z umowy ustnej jednej ze stron

Pamiętajmy, że nawet gdy nie spisaliśmy żadnej umowy to można swoich praw dochodzić przed sądem. Jednak jest to trudniejsze niż z umową, która została spisana. W sytuacji umowy ustnej warto jest powołać się na świadków zawarcia takiej umowy lub inne dowody takie jak SMSy, maile czy listy, które mówią o zawartej umowie – na przykład o statusie jej wykonania. Oczywiście warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata, który pomoże nam w sądzie. W Białymstoku miejscem do uzyskania takiej pomocy prawnej jest nasza Kancelaria Adwokacka, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko i cechuje się profesjonalizmem oraz doświadczeniem.

Czy są sytuacje gdy nie można zawrzeć umowy ustnej?

Są takie sytuacje, w których umowy nie mogą być zawarte w sposób ustny. Spisane muszą być umowy kredytów oraz pożyczek, które są równe lub większe niż 500 złotych. Niektóre transakcje potrzebują także spisania umowy i to notarialnej. Przykładem jest kupno mieszkania.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu umowę ustną. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje prawne w naszej Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku. Współpracę możemy podjąć na miejscu oraz w sposób zdalny. Dzięki temu nic nas nie ogranicza.