Dzisiaj chcielibyśmy Państwu przybliżyć to czym są sprawy gospodarcze oraz czym zajmuje się sąd gospodarczy. Dziękujemy, że trafiliście Państwo na nasz blog i zapraszamy na wstępie do kontaktu z Kancelarią Adwokacką w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską. Zapraszamy do lektury.

Parę słów wstępu

Każda osoba, która prowadzi firmę i jest przedsiębiorcą w pewnym momencie stanie przed wyborem czy zgłaszać się do sądu o pomoc w odzyskaniu zapłaty czy nie. Gdy zdecyduje się zwrócić o taką pomoc musi być świadomy jaki tryb trzeba zainicjować oraz do którego wydziału sądu wnieść pozew. Gdy zostanie ustalony odpowiedni wydział oraz tryb trzeba zweryfikować czy sprawa jest sprawą gospodarczą. Jest to niezwykle ważne do wyboru właściwego sądu. Do wyboru są sądy gospodarcze lub wydział cywilny.

Czym jest sprawa sprawa gospodarcza?

W sytuacji gdy jesteśmy przedsiębiorcą i chcemy pozwać drugiego przedsiębiorcę w sprawie dotyczącej prowadzonej przez nas działalności to mamy tutaj sprawę o charakterze gospodarczym. Przykładem może być działalność gospodarcza jaką jest prowadzenie hurtowni i sprzedaży towaru drugiemu przedsiębiorcy, który nie zapłacić faktury terminowej.

Co to jest sąd gospodarczy?

Sąd gospodarczy jest to jednostka organizacyjna, która utworzona jest w sądach rejonowych lub sądach okręgowych. Sąd ten zajmuje się rozpoznawaniem spraw gospodarczych. Musimy jednak pamiętać, że nie w każdej jednostce sądu rejonowego znajduje się sąd gospodarczy (czy wydział gospodarczy). Wtedy sprawy gospodarcze mogą być prowadzone przez inne wydziały sądów rejonowych.

Czy zawsze sąd gospodarczy będzie właściwy w sprawie o zapłatę?

Zadając powyższe pytanie możemy się zastanowić – przecież to logiczne. Jednak nie zawsze w sprawach o zapłatę właściwy będzie sąd gospodarczy. Na przykład w sytuacji, gdy osobą, która ma być pozwana jest konsument to sprawa będzie miała charakter cywilny. W takim przykładu właściwym sądem będzie sąd rejonowy lub okręgowy i odpowiedni wydział cywilny.

Zawsze dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie sprawy z doświadczonym i profesjonalnym adwokatem, który pomoże nam odpowiednio założyć i poprowadzić sprawę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Mamy bardzo duże doświadczenie w sprawach cywilnych oraz gospodarczych. Zachęcamy do kontaktu i zaufaniu profesjonalizmowi.