Rynek nieruchomości ostatnio jest bardzo głośny. Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku chcielibyśmy przybliżyć Państwu temat umowy deweloperskiej? Kto jest jej podmiotem, a kto stroną? Zapraszamy do lektury nowego artykułu prosto z Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, która prowadzona jest przez Mecenas Sylwię Tokarzewską

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska pozwala na zabezpieczenie Twoich interesów gdy masz w planach nabyć nieruchomość od dewelopera, a owa nieruchomość jest dopiero w planach. W sytuacji gdy szukamy informacji na temat umowy deweloperskiej możemy trafić także na nazwę “umowa nazwana”. W umowie tej deweloper zobowiązuje się do przeniesienia lub ustanowienia na nabywcę prawa własności po zakończeniu inwestycji. Druga strona tj. nabywca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia wspomnianego prawa. Pamiętajmy – podpisanie umowy deweloperskiej nie jest jednoznaczne z tym, że staniemy się właścicielem nieruchomości.

Prawnik przy umowie deweloperskiej

Podpisanie umowy deweloperskiej pozwala na zabezpieczenie interesów obu stron transakcji. Jest ona niezwykle ważna więc warto jest skorzystać z pomocy adwokata gdy jest ona spisywana. Pomoc prawnika pozwoli na zabezpiecznie naszej sprawy.

Co jest przedmiotem umowy deweloperskiej?

Przedmiotem umowy deweloperskiej jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, który ma powstać. Umowa deweloperska nie ma zastosowania w przypadku lokalu użytkowego gdy nie jest to lokal zamieszkały. Ważnym elementem jest także to, że podmiot umowy nie może być już wybudowany. W sytuacji gdy nieruchomość jest już wybudowana to umowa deweloperska nie jest potrzebna. Przedsięwzięcie deweloperskie jest już sfinalizowane. W takiej sytuacji można sfinalizować umowę sprzedaży lub podpisać umowę przedwstępną.

Kto jest stronami umowy deweloperskiej?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – stronami w umowie deweloperskiej jest deweloper oraz nabywca nieruchomości.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat umowy deweloperskiej oraz tego dlaczego warto jest podjąć współpracę z adwokatem gdy mamy ją podpisać. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która stworzona jest z prawników, którzy są specjalistami oraz posiadają ogromne doświadczenie w prowadzeniu spraw.