Co należy zrobić gdy otrzyma się darowiznę od najbliższej rodziny? Kiedy i gdzie trzeba zgłosić taką sytuację? Na między innymi te pytania znajdą Państwo w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku, którą prowadzi mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko.

Czym jest darowizna?

Musimy zacząć od samego początku i odpowiedzieć sobie na pytanie – czym jest darowizna? Innymi słowami jest to umowa, w której wymagane od darczyńcy jest bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. W przypadku umowy darowizny obdarowany nie daje darczyńcy za to żadnego świadczenia. Kiedyś taką umowę można było znaleźć pod nazwą aktu szczodrobliwości.

Darowizna od najbliższej rodziny – grupy podatkowe

O tym, czy od darowizny trzeba zapłacić podatek decydują dwie kwestie – kwota darowizny oraz stopień pokrewieństwa. W ustawie o podatku od spadku i darowizny znajdziemy rozpisane grupy podatkowe, które ustalają jaki jest stopień pokrewieństwa. Oto one

Grupa 0: obecna żona, obecny mąż, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, ojczym, macocha.

Grupa I: obecna żona, obecny mąż, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierbowie, zięć, synowa, ojczym, macocha, teściowie.

Grupa II: dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców (np. wujek, ciocia), dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry), rodzeństwo małżonków (np. szwagier), małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka).

Grupa III: w tej grupie znajdują się pozostałe osoby, nie zaliczone do pozostałych grup.

Małe zastrzeżenie – grupę zero wyodrębniono tylko w celu zwolnienia podatkowego. Osoby z tej grupy należą także do grupy z numerem pierwszym.

Jakie są progi darowizny wolne od podatku?

Progi kwotowe, które są wolne od podatku od darowizny uzależnione są od powyższego rozkładu na grupy pokrewieństwa. Osoby, które należą do Grupy 0 są zwolnione od opodatkowania bez względu na wielkość darowizny. Oczywiście zwolnienie od podatku nie są zwolnione od zgłoszenia faktu otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy od otrzymania owej. Fakt taki należy zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Takie zgłoszenie jest wymagane gdy kwota darowizny przekroczyła 9637 zł.

Gdy otrzymujemy darowiznę od osób z Grupy I to jesteśmy zwolnieni od podatku do kwoty 9637 zł pod warunkiem, że zgłosimy ją do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny.

W przypadku osób należących do Grupy II kwota zmiania się na 7726 zł, a cała reszta pozostaje bez zmian. Dalej idąc – kwota w przypadku Grupy III to 4902 zł.

Formularz, który trzeba złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego to SD – Z2.

Na co należy uważać – pułapki fiskalne.

Dobrą opcją na łatwiejsze udowodnienie od kogo pochodzi darowizna to przelew bankowy z konta owej osoby. Z darowiznami gotówkowymi nie zawsze musi być tak łatwo.

Dziękujemy za lekturę naszego artykułu. Pragniemy przypomnieć, że nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Zapraszamy do kontaktu.