Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Prawo rodzinne Białystok – Do kiedy płacić alimenty?

Prawo rodzinne Białystok - Do kiedy płacić alimenty?

Prawo rodzinne Białystok – Do kiedy płacić alimenty?

Ostatnia niedziela października. Dzisiaj na blogu naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej w dalszym ciągu poruszamy temat prawa rodzinnego. Dokładnie przyglądamy się alimentom, a dokładnie podpowiadamy odpowiedź na pytanie - do kiedy trzeba płacić alimenty. Zapraszamy do lektury.

W przeciwieństwie do innych uprawnionych do obowiązku alimentacyjnego dziecko nie musi udowadniać stanu niedostatku. Jednym z głównych obowiązków rodziców jest zapewnienie dziecku środków do wychowania i utrzymania. Jednak obowiązek alimentacyjny nie jest utrzymany przez całe życie.Obowiązek alimentacyjny trwa nawet jeżeli dziecko ukończyło 18 lat, lecz dalej się uczy i nie posiada swoich źródeł dochodu. Wynika to z tego, że dziecko wtedy nie posiada możliwości samodzielnego utrzymania się. Rodzice/rodzic musi płacić alimenty gdy dziecko nie może utrzymać się bez tych pieniędzy.

Alimenty przysługują dziecku bez względu na wiek. Nawet po osiągnięciu przez niego pełnoletności musi dostawać ono alimenty. Oczywiście jeżeli nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać bez owej pomocy i jest w stanie to wykazać. Wyrok sądu, w którym zarządzono alimenty nie przestanie automatycznie obowiązywać gdy dziecko skończy 18 lat.

Obowiązek alimentacyjny to nie zawsze muszą być pieniądze. Część, a nawet całość owego obowiązku może polegać na osobistych staraniach o jego wychowanie lub utrzymanie.

Można zostać także zwolnionym z alimentów gdy dziecko posiada osobisty majątek, który może pokryć koszty jego utrzymania oraz wychowania.

Rodzic nie może domagać się od dziecka żeby przestało się uczyć (studiować) i rozpoczęło pracę, aby mogło samodzielnie się utrzymać.

Gdy dziecko nie osiąga pozytywnych wyników w trakcie studiów to sąd może zwolnić rodzica z obowiązku alimentacyjnego.

Wszystkie możliwość zaprzestania obowiązku alimentacyjnego trzeba przedstawić przed sądem. Trzeba pamiętać, że nie można tak po prostu przestać płacić alimentów. Trzeba wystąpić do sądu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego.

Alimenty to bardzo zawiły temat. Zachęcamy do kontaktu abyśmy mogli wspólnie przeanalizować sprawę i ocenić czy można wystosować wniosek o zaprzestanie obowiązku alimentacyjnego. Zapraszamy serdecznie wszystkich z Białegostoku i nie tylko. Nasza Kancelaria Adwokacka znajduje się na ulicy Mickiewicza w Białymstoku. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top