Sytuacja z alimentami z życia wzięta
Opowiemy Państwu sytuację, która mogła zdarzyć się każdemu. Po założeniu nowej rodziny ojciec dwójki dzieci niezbyt interesował się nimi i nie wiedział czy po zakończeniu nauki w szkole średniej podjęli naukę na studiach czy nie. Jako, że nikt się nie upominał przestał on płacić alimenty zakładając, że taka nauka nie została podjęta. Nagle z konta ojca zniknęło kilkanaście tysięcy złotych, które zostały zabrane przez komornika za zaległe alimenty. Czy taka sytuacja jest możliwa? Po tylu latach?
Do kiedy trzeba płacić alimenty
Myślimy, że jest dla Państwa sprawą jasną, że gdy dziecko nie ma 18 lat oraz (w niektórych przypadkach oraz możemy zamienić na lub) uczy się i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać to płatność alimentów na niego jest obowiązkowa tak aby miało one pieniądze na swoje utrzymanie. Po ukończeniu 18 roku życia jeżeli przestało kontynuować naukę i podjęło pracę (lub mogło ją podjąć) to ma się prawo na takie dziecko przestać łożyć pieniądze. Oczywiście domyślają się Państwo, że nie można zrobić tego “ot tak”. Obowiązek alimentacyjny istnieje aż do momentu otrzymania od sądu wyroku sądu kończący ten obowiązek. W innym przypadku, gdy zaprzestałeś płacić alimenty, mogą zniknąć pieniądze z Twojego konta nawet w terminie 10 lat po tym jak one “należały się dziecku”. Może to być niesamowite zaskoczenie gdy wiesz, że Twoje dziecko zbliża się do trzydziestego roku życia, a Tobie znikają pieniądze na poczet niezapłaconych alimentów.
Jak uchronić się przed taką sytuacją?
Dobrze jest przed zaprzestaniem płatności na dziecko skontaktować się z adwokatem, który ma doświadczenie w prawie rodzinnym i pomoże Ci w sposób profesjonalny. Takim prawnikiem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko, która w swojej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej oraz w sposób zdalny (przez telefon lub mail) może udzielić wszelkich niezbędnych informacji, a także pomóc przy całej sprawie – czy to o alimenty, czy o rozwód lub w jakiejkolwiek innej z zakresu prawa. W przypadku o którym rozmawiamy w dniu dzisiejszym trzeba wytoczyć sprawę o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego. Wniosek taki można złożyć niezwłocznie po osiągnięciu przez dzieci pełnoletności oraz osiągnięciu niezależności finansowej. W takim postępowaniu Sąd będzie chciał ustalić czy dzieci się jeszcze uczą (nauka nie jest tutaj jednak jednoznaczna, gdyż może być ona podjęta w trybie wieczorowym lub zaocznym), czy mogą podjąć działalność zarobkową lub ją podjęły. Przykładowo może on zwrócić się do ZUS-u z zapytaniem czy odprowadzają one składki od pracy. Oczywiście może on wskazać świadków takich jak matka dziecka.
Pozew o świadczeniu alimentacyjnym z datą wsteczną.
Powyższe zdanie jest niesamowicie ważne. Jest możliwość złożenia pozwu o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną. W takim pozwie trzeba wskazać, że dziecko lub od kilku lat stało się niezależne finansowo i alimenty za owy okres mu się nie należały.
Sprawy sądowe związane z alimentami praktycznie nigdy nie są łatwe. Jest w nich sporo zawiłości i warto jest zdać się na pomoc osoby, prawnika, który ma doświadczenie w tego typu sprawach i będzie wiedział co zrobić w danej sytuacji. Zapraszamy do kontaktu i podjęcia współpracy z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która może Państwu pomóc nie tylko twarzą w twarz lecz także w sposób zdalny, który jest teraz niesamowicie ważny w czasach, które mamy teraz oraz nie ma tutaj ograniczeń geograficznych. Zapraszamy do kontaktu.