Mamy niedzielę 16 września 2018 roku. Jest to niedziela bez handlu. W naszym dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić przewidziane kary za złamanie zakazu handlu w takie niedziele. Zapraszamy do lektury wpisu na blogu naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej.

Właściciel firmy, która łamie przepis handlu w niedzielę lub święto jest narażony na karę grzywny aż do 100000 zł.

Art. 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku ogranicza handel w niedzielę oraz święta (także w niektóre inne dni). Kto nie zastosuje się do owego artykułu i powierza pracę swoim pracownikom lub osobom zatrudnionym podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100000 zł.

Co to są czynności związane z handlem?

PIP informuje, że czynności związane z handlem to takie, których wykonywanie w placówce handlowej są niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaży. Jednak nie tylko – są to także czynności, które są związane z przygotowaniem placówki handlowej do handlu oraz z zakończeniem handlu w danym dniu i zamknięciem placówki.

Czy w niedzielę nie mogą pracować tylko pracownicy z umową o pracę?

Niestety, ustawa mówi o tym, że czynności związane z handlem nie mogą być wykonywane przez pracowników oraz osoby zatrudnione. Oznacza to, że nie mogą pracować osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz te, które posiadają umowy cywilnoprawne.

Trzeba pamiętać o tym, że każdy może zgłosić sklep, który łamie nowe przepisy.

Kiedy i kto może handlować?

Bez zakazu handlu pozostają (najczęściej) dwie niedziele w każdym miesiącu. Jest to stan na 2018 rok. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkich obowiązują owe ograniczenia. Nie podlegają im między innymi cukiernie, restauracje, stacje benzynowe, sklepy internetowe oraz sklepu znajdujące się na dworcach.

Prawo jest bardzo szerokie. Na szczęście nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka chętnie pomoże Państwu w każdym aspekcie z zakresu prawa. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz współpracy.