Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej przybliżamy ponownie temat alimentów. Jednak dzisiaj nie mówimy o alimentach na dzieci lecz te, które mają być wypłacane na żonę lub męża. Kiedy takie alimenty przysługują? Zapraszamy do lektury nowego artykułu prosto od adwokatów z Białegostoku na czele z mecenas Sylwią Tokarzewską.

Jak wyglądają alimenty na małżonka?

Niestety ogromna ilość osób w trakcie zawierania związku małżeńskiego nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przypadku rozwodu istnieje możliwość nastąpienia obowiązków alimentacyjnego na byłą żonę lub byłego męża. Takie alimenty nie są rzadkością w praktyce sądowej. Gdy mówimy o alimentach na byłego współmałżonka to wiele rzeczy może mieć wpływ na ich wysokość. Pamiętajmy, że podpisania intercyzy w trakcie małżeństwa nie ma wpływu na możliwe późniejsze alimenty.

Małżeństwo w trakcie i separacja, a alimenty na żonę lub alimenty na męża

Trzeba pamiętać, że alimenty przysługują drugiej stronie niezależnie od tego czy rozwód był z orzeczeniem o winie czy bez orzeczenia. W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do zaspokajania potrzeb rodziny w zależności od swoich możliwości zarobkowych. Do tego trzeba doliczyć także to, że któraś osoba wychowuje wspólne dziecko czy praca we wspólnym gospodarstwie domowym. W sytuacji separacji alimenty przyznawane są w takiej samej zasadzie jak przy rozwodzie.

Ile mogą wynosić alimenty na żonę lub alimenty na męża?

Każde małżeństwo jest inne. W jaki sposób więc wyliczane są alimenty na żonę? Jest to uzależnione od możliwości majątkowych i zarobkowych byłej współmałżonki, możliwości majątkowych i zarobkowych byłego współmałżonka, winy w rozpadzie małżeństwa oraz czy jedna ze stron pozostaje w niedostatku. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Do kiedy trzeba płacić alimenty na żonę?

W sytuacji orzeczenia bez orzekania o winie to alimenty ustalane są po 5 latach z zasady. W sytuacji orzeczenia o winie to obowiązek alimentacyjny wygasa w chwili zawarcia następnego związku małżeńskiego osoby na którą płacone są alimenty.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że wstępnie przybliżyliśmy Państwu temat alimentów na żonę lub męża. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.