Dzisiaj chcielibyśmy Państwu przybliżyć temat bardzo gorący czyli ogłoszenie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Czym jest przymusowa restrukturyzacja? Co oznacza to dla Klientów? Co oznacza to dla akcjonariuszy oraz osób posiadających obligacje tego banku? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.

Informacje na temat restrukturyzacji Getin Noble Banku

30 września 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku Spółka Akcyjna. W dniu 3 października 2022 roku prawie cała działalność Getin Banku zostanie przeniesiona do Banku BFG S.A. Właścicielami tego banku jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz SOBK czyli System Ochrony Banków Komercyjnych S.A. SOBK tworzy połączenie ośmiu największych banków komercyjnych w Polsce czyli Alior Bank S.A., Bank Millennium S.A., Bank Pekao S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A.

Co dla Klientów oznacza przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank?

Prawie wszyscy Klienci banku GNB są obsługiwani w sposób taki jak do tej pory. Nie muszą oni się martwić dostępem do swoich pieniędzy na kontach oraz lokatach. Aby taka sytuacja nastąpiła przeznaczono kwotę 10,34 mld złotych – 6,87 mld pochodzi z BFG, a 3,47 mld od SOBK. Klienci mają dostęp do swoich pieniędzy – w sposób dotychczasowy działa strona, placówki oraz aplikacja mobilna banku. W sposób nieprzerwany działają karty oraz bankomaty. Do nowego banku zostały przeniesione wszystkie depozyty w złotówkach – pieniądze na kontach, lokatach oraz kredyty w Polskiej walucie. W przypadku kredytów w walutach obcych czyli CHF, EUR, USD, JPY – pozostają one w Getin Noble Banku S.A. czyli dla tych osób nic się nie zmienia. W późniejszym czasie bank, który tworzy BFG oraz SOBK zostanie poddany rebrandingowi i będzie widziany pod nazwą VeloBank S.A.

Co z akcjonariuszami oraz osobami posiadającymi obligacje?

W gorszej sytuacji są osoby, które posiadają akcje i obligacje Getin Noble Bank S.A. gdyż zostały one umorzone. Jest to sytuacja dla owych ludzi bardzo trudna gdyż osób posiadających obligacje, które były emitowane do 2017 roku jest bardzo dużo i ogromna ich część to osoby indywidualne.

Dziękujemy serdecznie za lekturę mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która pomaga także osobom posiadającym kredyt w frankach szwajcarskich. Polecamy zaufać doświadczeniu i profesjonalizmowi.