Nastała wiosna. Wraz z nią ludzie nabierają nowej chęci do życia. W maju otrzymujemy nową porcję łagodzenia obostrzeń. Ostatnio nastąpiły także zmiany, o których nie było już tak głośno w mediach. W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, przedstawiamy pełny harmonogram majowego łagodzenia obostrzeń na drugą połowę tego miesiąca. Zapraszamy do lektury.

Podstawy bezpieczeństwa

Łamanie obostrzeń może wiązać się z poniesieniem sporych kosztów – przez firmy oraz przez osoby fizyczne (na przykład za brak maseczki). Pamiętajmy, że nie przestrzeganie podstaw ochrony może wiązać się z niebiezpieczeństwem nie tylko finansowym ale także zdrowotne. Często przekazywanym skrótem jest DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Pomaga to w ochronie nas oraz innych osób.

Harmonogram łagodzenia obostrzeń od 15 maja 2021

Wczorajszy dzień był kluczowy i niesamowicie ważny. Od tego dnia nie musimy nosić maseczek na świeżym powietrzu. Spacerując wczoraj po centrum Białegostoku można było zauważyć, że ogromna większość ludzi bardzo się cieszy i korzysta z tej zmiany. Pamiętajmy, że maseczki muszą pozostać na naszych ustach i nosach w pomieszczeniach zamkniętych. Są to sklepy, kościoły, transport zbiorowy, teatry i kina. Wracając do transportu zbiorowego – od 15 maja zwiększa się ilość możliwych miejsc w autobusach. Nowe limity to 100 procent miejsc siedzących lub 50% wszystkich miejsc. Wszystkie miejsca to miejsca siedzące oraz stojące.

Ogromna zmiana dotknęła gastronomię. Od wczorajszego dnia gastronomia może działać na świeżym powietrzu. Dystans między stolikami musi wynosić od 1,5 metra (lub 1 metr jeżeli znajduje się między stolikami przegroda).

Kina i teatry oraz opery i filharmonie mogą działać na świeżym powietrzu w obłożeniu maksymalnym na poziomie 50 procent. Domy i ośrodku kultury mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego – także na świeżym powietrzu. Obiekty sportowe na świeżym powietrzu mogą być zajęte w 25%. Wydarzenia sportowe poza takimi obiektami posiada limit w wysokości 150 osób.

Zmiana nastąpiła także w edukacji. Klasy 4-8 w szkołach podstawowych może wznowić naukę w systemie hybrydowym. Nauka hybrydowa wchodzi także do szkół średnich w klasach 1-4. To wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego w postaci wietrzenia sali na przerwach czy dezynfekcja placówek w weekendy.

Harmonogram łagodzenia obostrzeń od 21 maja 2021

Od 21 maja zmiany następują w kulturze. Kina, teatry, opery oraz filharmonie mogą zwiększyć swoje obłożenie do 50 procent. Oczywiście musi zostać zachowany reżim sanitarny oraz nie mogą być spożywane napoje i posiłki. Oczywiście mowa tutaj o takiej kulturze w pomieszczeniach.

Domy kultury mogą zacząć działać w pomieszczeniach. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Parki rozrywki na świeżym powietrzu mogą rozpocząć działalność z obłożeniem 50%.

Harmonogram łagodzenia obostrzeń od 28 maja 2021

Gastronomia może wrócić do wnętrz swoich lokali. Maksymalne obłożenie to 50% i muszą być zachowane odpowiednie dystanse między stolikami.

Mogą odbywać się imprezy okolicznościowe (na przykład wesela i komunie) do 50 osób. Trzeba pamiętać, że do tego limitu nie doliczamy osób, które są zaszczepione. Kryte obiekty sportowe zostają otwarte dla wszystkich z obłożeniem 50 procent. Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi zwiększają swój limit do 250 osób. Otwierają się siłownie i kluby fitness z reżimem sanitarnym oraz limitem jeden osoby na 15 metrów kwadratowych.

Harmonogram łagodzenia obostrzeń od 29 maja 2021

Zmiana od tego dnia dotyczy edukacji. Uczniowie szkół podstawowych oraz średnich mogą wrócić do nauki stacjonarnej. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Mamy nadzieję, że tak przedstawiony harmonogram wyjaśnia wszelkie wątpliwości na przedstawiony temat. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Współpracujemy na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny. Dzięki temu nie ogranicza nas pandemia oraz geografia. Możemy pomóc każdemu – niezależnie w jakim miejscu się owa osoba znajduje.