Witamy w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Ma ona ogromne doświadczenie w prawie z zakresu prawa rodzinnego i nie tylko. Pomówimy dzisiaj o podziale majątku w sposób nierówny. Zapraszamy do lektury.

Przykładowa sytuacja

Opiszmy sobie przykładową sytuację w domu. Dana rodzina jest już po rozwodzie i były mąż wnosi sprawę o podział majątku i chce nierównego udziału. Zaznacza on, że jego zdaniem była żona nie przyczyniła się w stopniu równym do powiększenia wspólnego budżetu. Twierdzi on, że głównie odpoczywała i nie zajmowała się należycie domem, nigdy nie pracowała oraz nie posiadali dzieci.

Według zasady podział majątku jest po równi

Zasadą jest, że małżonkowie mają równe prawa do wspólnego majątku. Jeżeli jednak nastąpiła sytuacja jak opisaliśmy powyżej to można wystąpić do sądu aby podział nie był równy. Jednak trzeba mieć na uwadze, że musimy to udowodnić z zaznaczeniem, że jest to sytuacja uporczywa i rażąca.

Dlaczego mówimy o bezdzietnym małżeństwie?

Nie przypadkiem opisaliśmy sytuację małżeństwa, które nie doczekało się w swoim życiu dziecka. Dla Sądu nie wykonywanie pracy zawodowej nie jest równoznaczne z tym, że ktoś miał mniejszy udział w tworzeniu wspólnego majątku. Sąd bierze pod uwagę także takie rzeczy jak nakład osobistej prawy przy wychowaniu dzieci oraz w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego. Oczywiście ciężko jest wycenić taką pracę. Dlatego w takiej sytuacji przyjmuje się rynkowy miernik wartości miesięcznej takiej pracy tj. zarobki opiekunki dzieci czy pomocy domowej.

Powstanie dorobku nie tylko poprzez pracę zawodową

Nie możemy zapomnieć o tym, że ktoś przyczynia się do powstania dorobku nie tylko poprzez zarabianie pieniędzy. Pamiętajmy, że jest to także prowadzenie gospodarstwa domowego. Przy podziale majątku brane są też takie rzeczy jak gospodarowanie pieniędzy – czy jest to lekkomyślne trwonienie środków czy w sposób rozsądny.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Jak sami Państwo widzicie prawo rodzinne jest zagmatwane i nie jednoznaczne. Dlatego warto jest nawiązać współpracę z osobą, która ma w nim doświadczenie. Takim adwokatem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko z swojej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i sprawdzenia podejścia, które jest niesamowicie profesjonalne i rzetelne. Współpracę możemy nawiązać także w sposób zdalny – poprzez mail i telefon. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia i możemy pomóc ludziom nie tylko z Białegostoku.