Niedziela i wraz z nią nowy artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Porozmawiamy dzisiaj o rozwodzie. Dokładniej będą to rozwody liczbie “bardzo mnogiej”. Dzisiaj zajmiemy się tezą, która jest bardzo często słyszalna – czy po pandemii czeka nas prawdziwa fala rozwodów?

Skąd teza o fali rozwodów po pandemii?

Ten temat w Polsce zaczął się po tym jak w pewnym krajach już to się wręcz dzieje. W Chinach widzimy, że właśnie taka fala się dzieje. W trakcie takiej fali jest USA oraz spora część Europy. Z czym jest to związane?

Kwarantanna jako powód rozwodu?

Kwarantanna jest jednoznaczna ze wspólnym spędzaniem czasu bez żadnej przerwy. Pamiętajmy, że normalnie oczywiście spędzamy razem czas, lecz mamy “przerwę” w postaci godzin pracy lub załatwiania swoich spraw poza domem. Gdy odejmiemy ten czas i zostaje spędzanie czasu ze sobą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu to powstaje bardzo duża próba dla związku. Na przykładzie Szanghaju: gdy można było zacząć wychodzić z domu oraz otwarto urzędy stanu cywilnego to ustawiły się pod nimi kolejki aby zakończyć swoje małżeństwa. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę różnice w sposobie spędzania kwarantanny w Polsce oraz w Chinach. Średnia wielkość mieszkania zajmowanego przez pary w Polsce są większe niż w Kraju Kwitnącej Wiśni. Może to pomóc w utrzymaniu związku. Jednak musimy pamiętać także o tym, że Chiny są dosyć konserwatywnym Państwem i ludzie częściej decydują się na rozwody w Europie oraz USA.

Kiedy jest najwięcej rozwodów?

Niezależnie od czasów – czy to jest pandemia czy nie to początek stycznia jest czasem gdy złożonych jest najwięcej wniosków rozwodowych. Ogólne statystyki też nie są zbyt optymistyczne – na każdy tysiąc nowych małżeństw to statystycznie 330 z nich kończy się rozwodem.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Oczywiście zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką, która posiada w swoich szeregach wysokiej klasy specjalistów-prawników, którzy mają ogromne doświadczenie w sprawach rozwodowych. Zapraszamy do kontaktu ludzi z Białegostoku, gdzie znajduje się nasza Kancelaria Adwokacka, ale także możemy zawiązać współpracę w sposób zdalny – poprzez mail i telefon – wtedy nie ogranicza nas geografia.