Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską wrócimy do tematu darowizny. Czy jaką darowiznę można odwołać? Po odpowiedź zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Kiedy warto skorzystać z darowizny?

Darowizna jest świetnym rozwiązaniem na przekazanie konkretnej osobie wartościowych przedmiotów, większej ilości gotówki czy nieruchomości. Dobrze jest aby taka osoba była z kręgu najbliższych. W takim przypadku wystarczy dokonać odpowiedniego zgłoszenia i nie trzeba płacić podatku. Pomimo przejścia własności na drugą osobę cofnięcie tej decyzji jest możliwe. W jaki sposób i w jakich przypadkach?

W jakim przypadku można cofnąć darowiznę?

W przepisach znajdziemy wiele ograniczeń związanych z odwołaniem darowizny. Jest to niezbędne aby osoba obdarowana nie żyła w ciągłej niepewności. Odwołanie darowizny dzielimy na te, które zostały już wykonane oraz te, które są niewykonane.

Odwołanie darowizny niewykonanej

Gdy dokonujemy umowy darowizny nie musimy od razu jej wykonywać. Przepisy mówią o tym, żeby umowa darowizny była aktem notarialnym. W akcie takim można zawrzeć informację, że przekazanie darowizny nastąpi później. W tej sytuacji możemy od razu wspomnieć o tym, że darowizna, która ma inną formę niż akt notarialny nie jest uważana za nieważną. Wyjątkiem jest darowizna nieruchomości. Taka darowizna zawsze musi być aktem notarialnym. Cofnięcie darowizny wiąże się z wieloma ograniczeniami.

Odwołanie darowizny, która jest już wykonana

W sytuacji darowizny, która jest już wykonana to odwołanie jej jest możliwe po nastaniu rażącej niewdzięczności. Czym jest rażąca niewdzięczność? Jest to nic innego jak naganne zachowanie wobec darczyńcy. Musi być ono związane ze złą wolą i skierowane bezpośrednio w darczyńcę. Istnieje tutaj także ograniczenie czasowe. Taki fakt można zgłosić do roku po nastaniu takiej sytuacji.

Kiedy darowizny nie można odwołać?

Są przypadki gdy darowizny nie można odwołać. Kodeks cywilny mówi o sytuacji, że nie ma możliwości odwołania darowizny gdy nie wynika to z zasad współżycia społecznego. Innym przypadkiem jest sytuacja gdy chcemy powołać się na rażącą niewdzięczność. Tak jak nie można pozbawić kogoś zachowku czy prawa do dziedziczenia to nie można też cofnąć darowizny gdy nastąpiło tutaj wybaczenie.

Dziękujemy za lekturę. Mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy Państwu temat. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską. Cechujemy się profesjonalizmem oraz doświadczeniem w prowadzeniu tego typu spraw.