Witamy w najnowszym artykule na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, która jest prowadzona przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat odzyskiwania pieniędzy, które są nam, z jakiegoś powodu, należne. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Sposób pierwszy – rozmowy

Dobrym sposobem na początek jest próba mediacji między dłużnikiem i wierzycielem. Warto jest spróbować dogadać się na rozliczenie w ratach (lepiej w ten sposób odzyskać pieniądze niż w ogóle) lub w barterze – za wykonaną pracę. Aby nie zostawiać żadnych niedopowiedzeń w tym sposobie odzyskiwania długów warto jest skorzystać z mediatora, który pomoże nam w negocjacjach od strony prawnej.

Sposób drugi – pisma przedsądowe

Gdy zawodzi próba uzyskania zadowalających efektów na podstawie przeprowadzonych rozmów to powinniśmy przejść do innego sposobu jakim jest wezwanie przedsądowe. Takie wezwanie będzie świetnym sygnałem dla dłużnika, że w dalszym ciągu chcemy się dogadać w sposób polubowny, lecz już “żarty się skończyły” i sprawa może wylądować w sądzie gdy nie będzie on spłacać swoich długów. Jeżeli przy rozmowach, o których pisaliśmy powyżej, nie zaangażowaliśmy do pomocy mediatora to teraz jest dobry czas na pomoc osoby trzeciej. Oczywiście – przedsądowe wezwanie do zapłaty można przygotować i wysłać samodzielnie, lecz w takiej sytuacji może ono być potraktowane niepoważnie. Gdy wejdziemy we współpracę z adwokatem (w Białymstoku miejscem będzie nasza Kancelaria Adwokacka) to owe pismo będzie traktowane kompletnie w inny sposób. Bardzo częstym zachowaniem wierzycieli jest to, że na tym etapie zwiększają one kwotę długu o koszt przygotowanie przedsądowego wezwania do zapłaty.

Sposób trzeci – sąd

Owy sposób jest ostatecznością. Na początku potrzebne jest przygotowanie pozwu, który wytłumaczy sędziemu całą historię związaną z długiej. Oczywiście trzeba także przedstawiać dowody, które zawsze są niezbędne. Pamiętajmy, że trzeba także zapłacić opłatę sądową, która na po wygranej przejdzie na konto osoby, która jest dłużnikiem.

Przy takiej sprawie sąd może nakazać dłużnikowi zapłatę pieniędzy lub wnieść o dodatkowe wyjaśnienia lub dowody. Bardzo przydatnym jest korzystanie z pomocy takich osób jak prawnik.

Co po rozprawie sądowej?

Jesteśmy już po rozprawie sądowej – dług jest powiększony o odsetki, koszty sądowe oraz prawnicze. Jednak pieniędzy w dalszym ciągu nie ma na naszym koncie. W ty momencie mamy bardzo dobrą podstawę prawną do nawiązania współpracy z komornikiem, który pomoże w odzyskaniu pieniędzy.

W każdej sytuacji zdajmy się na pomoc osób, które są profesjonalistami w swoim fachu. Takich profesjonalistów znajdziesz w naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Prowadzimy konsultacje prawne nie tylko osobiście, lecz także w sposób zdalny – poprzez mail oraz telefon. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.