Zapraszamy do lektury następnego tekstu na blogu naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, który traktuje temat rozwodu. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Państwu przedstawić rodzaje rozwodów i jakie konsekwencje prawne niosą one za sobą.Rozwód zawsze jest nieprzyjemny. Trzeba jednak znać swoje prawa (oraz dobrze zaufać adwokatowi z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie) i wiedzieć jaki rodzaj rozwodu będzie zgodny z stanem rzeczywistym oraz, który rodzaj będzie tzw. “mniejszym złem”.

Jakie są rodzaje rozwodów?

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy mówi, że wszystkie małżeństwa mogą się zakończyć poprzez rozwód i to sąd określa czy oboje lub, które z małżonków jest odpowiedzialne za rozpad pożycia małżeńskiego. To rozwód z orzeczeniem o winie (na jednego z małżonków) jest podstawową formą rozwodu, które określa prawo.

Rozwód bez orzekania o winie występuje w przypadku gdy sąd odstępuje od wydania orzeczenia o winie jednego lub obojga małżonków. Jednak to właśnie małżonkowie muszą złożyć odpowiedni wniosek o takie odstępstwo. To o wiele szybsza forma rozwodu niż ta, w której jest zaznaczona wina, lecz niesie za sobą pewne konsekwencje prawne, o których nie można zapominać.

Rozwód z orzeczeniem o winie Białystok

Orzeczenie o winie obojga małżonków lub jednego z nich odbywa się na rozprawie, w której uczestniczą świadkowie. Zeznania owych pozwalają ustalić, która ze stron postępowania przyczyniła się do rozpadu pożycia.

Rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron daje stronie niewinnej możliwość ubiegania się o alimenty na swoją osobę od osoby, która jest odpowiedzialna za rozpad małżeństwa. O alimenty może wystąpić strona niewinna gdy po rozwodzie pozostaje w niedostatku lub gdy rozwód powoduje u niej znaczne pogorszenie sytuacji finansowej, która jeszcze nie jest niedostatkiem.

Rozwód bez orzekania o winie Białystok

Ta forma rozwodu jest formą stosunkowo mniej stresującą i szybszą formalnego zakończenia małżeństwa. Jednak gdy małżeństwo zostanie zakończone poprzez taką formę rozwodu już żadna ze stron nie może ubiegać się o alimenty na swoją osobę.

W trakcie takiego rozwodu świadkowie nie muszą być powoływani na rozprawę.

Podział majątku oraz władza rodzicielska, a forma rozwodu.

Nie jest ważne czy rozwód był zawarty z orzeczeniem o winie lub bez dla podziału majątku i ustalenia władzy rodzicielskiej. Owe sprawy są ustalane na innych rozprawach.

Rozwód Białystok – Adwokat

Rozwód, niezależnie w której formie, zawsze jest stresujący i wymaga dużo pracy. Dlatego dobrze jest zdać się na pomoc osoby, która jest z zewnątrz oraz ma duże doświadczenie w tych kwestiach prawnych. Kancelaria Adwokacka Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko posiada takie doświadczenie oraz kompetencje, dzięki którym będzie to czas dla Państwa spokojniejszy. Kancelaria mieści się w Białymstoku przy ulicy Mickiewicza. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.