Dzisiaj chcielibyśmy Państwu przedstawić ogląd jak mniej więcej może wyglądać rozwód gdy nie decydujemy się na pomoc adwokata? Czy jest to oszczędność? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej prowadzonej przez adwokat Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

W świetle prawa nie ma żadnych przeciwwskazań do tego aby występować w sądzie bez pełnomocnika w postaci profesjonalisty z zakresu prawa – doświadczonego prawnika. Czy jednak jest to dobry pomysł? Nie można zapominać, że niezależnie od tego przy nawiązaliście Państwo współprace z prawnikiem czy też nie to sprawa rozwodowa posiada szereg obowiązków formalnych, które trzeba dopełnić. Gdy nie współpracujemy z żadnym adwokatem to owe formalności są na naszej głowie. Także na sali sądowej trzeba przestrzegać norm, które określają kiedy i w jaki sposób możemy zabrać głos. Gdy nie mamy takiej wiedzy i nie stosujemy się do tych wymagań możemy doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Pamiętajmy – sędziowie nie będą nam udzielać porad prawnych i pomagać w trakcie rozprawy rozwodowej.

Czynności w trakcie sprawy rozwodowej

Chcielibyśmy przedstawić Państwu parę z szeregu czynności, które trzeba wykonać w trakcie sprawy sądowej. Gdy nie nawiązaliśmy współpracy z adwokatem to obowiązek wykonania tych zadań spoczywa na naszych barkach.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie pozwu o rozwód, który jest poprawny pod kątem poprawnym. W przypadku gdy to my otrzymaliśmy taki pozew to musimy przygotować odpowiedź na pozew o rozwód – także poprawny formalnie i złożony w ciągu 14 dni.

Praktycznie każde pisma procesowe powinny posiadać odpowiednie załączniki oraz napisane w sposób prawnie poprawny odpisy pism oraz załączników.

Warto jest przygotować odpowiedni wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów oraz kontaktów z dziećmi. Oczywiście gdy jesteśmy drugą stroną to trzeba przygotować odpowiedź na tego typu wniosek, a czasami nawet zażalenia do sądu apelacyjnego.

Sama sprawa sądowa (tak, dopiero teraz) gdzie trzeba przedstawić swoje stanowiska i odnieść się do słów drugiej strony.

Zebrać i przedstawić odpowiednie dowody, które potwierdzają nasze słowa przed sądem.

Formułować wszelkie odpowiedzi na pisma sądowej w określonych terminach.

To tylko bardzo mały wycinek z tego co trzeba wykonać przed oraz w trakcie sprawy rozwodowej.

Warto jest więc zastanowić się czy jesteśmy w stanie oraz czy opłacalnym jest występować przed sądem bez profesjonalnej pomocy doświadczonego adwokata. Oczywiście ostateczny wybór jest po Państwa stronie. Najgorszym przypadkiem jaki może się zdarzyć jest to gdy jedna strona sprawy posiada sprawnego adwokata, a druga nie zdecydowała się na taką pomoc. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz nawiązania współpracy z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku, w której znajdą Państwo tylko profesjonalnych i doświadczonych prawników.