Na łamach naszej strony już nie raz pisaliśmy na temat wspólnoty majątkowej, która jest częścią małżeństwa. Dzisiaj także pomówimy na ten temat, lecz pod kątem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

Częstą sytuacją jest to, że osoby, które są wspólnikami w spółce posiadają żony lub mężów. W małżeństwie najczęstszą sytuacją jest wspólność majątkowa, która oznacza wspólne pieniądze, domy oraz samochody.

Wspólność majątkowa, a udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Gdy ktoś prowadzi biznes ma możliwość prowadzenia jej w różnych formach – czy to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Często sytuacja jest także taka, że właśnie jeden z małżonków prowadzi swoją aktywność biznesową w ramach takiej spółki, a druga strona małżeństwa nie interesuje się tą części i sama pracuje na przykład na etacie. Według przepisów gdy to na przykład mąż obejmuje lub nabywa udziały w takiej spółce to tylko on jest traktowany jako wspólnik w strukturze spółki. Jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej gdy wchodzi tutaj Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W takiej sytuacji małżonków łączy ustawowa wspólność majątkowa (mówimy tu o sytuacji gdy nie została podpisana intercyza). To także sytuacja, w której udziały takie zostały nabyte już w trakcie trwania małżeństwa oraz zostały one nabyte ze wspólnego majątku małżeństwa. Gdy te punkty zostaną spełnione to udziały w spółce są wspólną własnością obojga małżonków. Warto jest zadbać o to aby zaznaczyć to w księdze udziałów prowadzonej spółki. Dzięki temu można uniknąć zaskoczeń i nieporozumień w razie niepewnej przyszłości.

Rozwód, a udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Gdy następuje rozwód nieubłaganie zbliża się czas podziału majątku. Co do zasady – udziały w spółce po spełnieniu warunków, które przedstawiliśmy powyżej są wspólne. Po rozwodzie mogą one być podzielone na byłych małżonków. Czasami jednak sąd może zdecydować o tym, że to osobie, która nigdy w spółce nie była przypadną całościowe udziały.

Jak zabezpieczyć się przed utratą udziałów w spółce z o.o.

Są sposoby na uniknięcie wstąpienia małżonka do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Należy sporządzić umowę wyłączającą sytuację, w której małżonek może wstąpić do spółki z o.o. Tak samo w sytuacji, gdy taka spółka jest zakładana w trakcie trwania małżeństwa. Warto jest pomyśleć o tym przy tworzeniu umowy.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy w kwestiach prawnych. W naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej pracują profesjonalni oraz doświadczeni prawnicy na czele z mecenas Sylwią Tokarzewską-Cybulko. Współpracujemy na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny – poprzez mail i telefon. Dzięki temu nie ogranicza nas ani geografia ani pandemia.