Dzisiaj wyjątkowo artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, pojawia się w sobotę. Oczywiście jest związane ze świętami, które zaczynają się w dniu jutrzejszym. Pomówimy dzisiaj o prawach rodzicielskich, a dokładnie na temat zrzeczenia się praw rodzicielskich. Postaramy się przedstawić wszelkie informacje, które mogą Państwa zainteresować.

Dlaczego poruszamy temat zrzeczenia się praw rodzicielskich?

Niby temat zrzeczenia się praw rodzicielskich to temat, który nie powinien dotykać nikogo z nas. Niestety czasami zdarza się, że życie pisze takie scenariusze, że musimy tym tematem się zainteresować. Może zaistnieć taka sytuacja, że to jedyny sposób na wyjście z danego problemu. Polskie prawo jest skonstruowane w ten sposób, że prawa rodzicielskie można stracić, a nie można ich się zrzec. Jednak jest to możliwe po przedłożeniu stosownych dokumentów w sądzie.

W jaki sposób zrzec się praw rodzicielskich?

Sąd może zdecydować się na odebranie praw rodzicielskich gdy zagrożona jest zasada dobra dziecka. Jest to wykorzystywane gdy inne sposoby na ochronę dziecka nie zdały rezultatów. Gdy to my chcemy zrzec się owych praw i rozpocząć postępowanie sądowe to musimy wypełnić wniosek oraz złożyć go w odpowiednim organie. Sąd kierując się dobrem dziecka bierze pod uwagę różne aspekty związane z owym dzieckiem. Między innymi jest to stan psychiczny rodzica. Warto jest w takiej sytuacji skorzystać z pomocy doświadczonego oraz profesjonalnego prawnika. W Białymstoku osobą do zapewnienia takiej pomocy jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko.

Jakie mogą być powody pozbawienia władzy rodzicielskiej?

Sąd musi mieć w posiadaniu poważne powody aby zdecydować się na pozbawienie władzy rodzicielskiej. Przyczyny braku chęci posiadania władzy rodzicielskiej przez niektórych rodziców są przeróżne. Może się zdarzyć, że młode pary mogą nie być gotowe na posiadanie dziecka. Na przeszkodzie mogą stać fundusze i dojrzałość emocjonalna. W takiej sytuacji mogą podjąć decyzję na oddanie noworodka do domu dziecka.

Tak jak wspominaliśmy – to przykład danej sytuacji. Warto jest skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w prawie rodzinnym. Kancelarią Adwokacką w Białymstoku jest ta prowadzona przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Specjalizujemy się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Współpracę możemy podjąć na miejscu w Białymstoku lub w sposób zdalny – poprzez telefon i mail. Dzięki temu nie stoi na przeszkodzie nam pandemia czy geografia.