Często bywa tak, że osoby przekazują darowizny myśląc, że już niczym nie muszą się przejmować, gdyż są pewni, że po ich śmierci sprawa jest jasna. Jednak to nie takie proste. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, która specjalizuje się w prawie rodzinnym.

Przykładowa sytuacja

Otrzymaliśmy od rodziców dom poprzez darowiznę. Niestety po pewnym czasie rodzice zmarli. Czy w tej chwili rodzeństwo może dochodzić od nas zachowku? Odpowiedź nie jest prosta, lecz już ją przedstawiamy. Dużo zależy od tego kiedy darowizna została przekazana oraz czy rodzeństwo otrzymało rekompensatę. Drugą kwestią jest to czy w trakcie przekazania darowizny rodzeństwo się już narodziło oraz czy osoba uprawiona do zachowku nie została wydziedziczona.

Czym jest zachowek?

Trzeba jeszcze powiedzieć czym tak naprawdę jest zachowek. Jest to połowa wartości udziału spadkowego, który otrzymałby spadkobierca ustawowy po osobie spadkodawcy. Jest jednak wyjątek od tej zależności. Gdy spadkobierca jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy to udział ten zwiększa się do dwóch trzecich. Przy ustalaniu udziału spadkowego uwzględnia się wszystkie osoby, które spadkobiercami ustawowymi wraz z spadkobiercami niegodnymi oraz osobami, które spadek odrzuciły. Nie zalicza się jednak osób, które zrzekły się dziedziczenia i te, które zostały wydziedziczone.

Kiedy została dokonana darowizna

Wracamy do pytania i zależności, którą zaznaczyliśmy na początku. Trzeba zwrócić uwagę na to kiedy darowizna została dokonana, gdyż ma to znaczenie czy trzeba brać ją pod uwagę przy liczeniu udziału spadkowego. Jak mówi art art 994 § 1 Kodeksu cywilnego – darowizny, które zostały przekazane wcześniej niż dziesięć lat przed otwarciem spadku nie dolicza się do udziału spadkowego.

Darowizna, a rodzeństwo

Jeżeli chodzi o rodzeństwo oraz darowiznę to zasada 10 lat niestety nie wchodzi w grę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli darowizna została dokonana przed narodzinami rodzeństwa to nie dolicza się go do udziału spadkowego.

Przedawnienie roszczenia o zachowek

Mamy trzy lata od otwarcia testamentu do zgłoszenia roszczenia o zachowek. Gdy ten czas minie to niestety następuje tutaj przedawnienie.

Zachowek, a wydziedziczenie

Gdy ktoś został wydziedziczony poprzez testament to niestety nie ma prawa do zachowku. Oznacza to, że jeżeli zostaliśmy wydziedziczeni to nie mamy prawa do zachowku gdy nie podważymy testamentu.

Prawo spadkowe w Polsce jest bardzo skomplikowane oraz zagmatwane. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest udanie się do doświadczonego prawnika, który podchodzi profesjonalnie do swojej pracy. Takich prawników w Białymstoku znajdą Państwo w naszej Kancelarii Adwokackiej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na spotkania.