Dzisiaj mamy 14 lutego – Walentynki. Dlatego dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko powiemy na temat inny niż prawo rodzinne, którym zajmujemy się w większej części czasu. Czym jest działalność nierejestrowa? Kto może taką działalność prowadzić? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na naszym blogu, który traktuje właśnie o tym.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że pierwsze kroki w biznesie nigdy nie są łatwe. Trzeba poczynić odpowiednie plany, zorganizować biznes, dokonać zakupu odpowiedniego sprzętu, podjąć działania marketingowe oraz wynająć lokal. Oczywiście wymienione powyżej rzeczy to tylko część z tego co ciąży na przedsiębiorcy. Duży odsetek spraw to sprawy administracyjne. Jest to także duże obciążenie finansowe.

W przypadku rozpoczęcia działalności mamy do wyboru dwie opcje: “ulgę na start” oraz działalność nierejestrową. Jest do dobre rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić działalność na większą sprawę i zobaczyć czy może ona się zmienić na taką, która może “pójść szerzej”.

Jak działa działalność nierejestrowa?

Jest wiele osób, które wykonują pewne zlecone prace na niewielką skalę jak na przykład sporadycznie udzielają korepetycji lub zajmują się drobnym handlem. W skrócie – drobna działalność zarobkowa, która spełnia ogólne cechy działalności gospodarczej może być prowadzona w sposób niezarejestrowany tj. nie trzeba ich wpisywać do CEIDG. Osoba, która prowadzi taki biznes nie otrzyma numeru REGON oraz nie posiada ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto może z tego skorzystać?

Taka jak mówi ustawa – Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej gdy wykonywana jest przez osobę fizyczną, której przychód, który uzyskuje z prowadzonych przez siebie zadań w żadnym miesięcy nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Działalność nieewidencjonowana (to inna nazwa działalności nierejestrowej) jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej oraz w ramach prowadzonych przez siebie działalności w żadnym miesiącu nie osiągały kwoty przychodu należnego w wysokości przekraczającej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na rok 2021 jest to 1400 zł. Pamiętajmy, że mowa tutaj to przychód należny, a nie dochód.

Jakie obowiązki ma osoba, która prowadzi działalność nierejestrową?

Osoba, która prowadzi taką działalność ma obowiązek prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży. Taka ewidencja zawiera sumaryczną kwotę uzyskanego przychodu należnego każdego dnia miesiąca. Dzięki temu sprawdzany jest próg 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia. Następnymi sprawami są: przestrzeganie praw konsumentów, wystawianie faktur lub rachunków na żądanie kupującego oraz rozliczenie przychodów z działalności nierejestrowej w PIT-36. Ostatni punkt jest jednoznaczny z obowiązkiem opłaty podatku dochodowego.

Oczywiście to jedynie część informacji na temat działalności nierejestrowej. Dobrze jest w tej sprawie skonsultować się z odpowiednim adwokatem. Oczywiście takim prawnikiem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko z swojej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje. Działamy także w sposób zdalny. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia oraz pandemia.