Witamy w kolejnym artykule na blogu Białostockiej Kancelarii Prawniczej Pani Adwokat Sylwii Tokarzewskiej-Cybulko. Chcielibyśmy przedstawić Państwu skutki prawne jakie niesie za sobą rozwód. Zapraszamy do lektury.

Kiedy następują skutki prawne rozwodu?

Trzeba pamiętać o tym, że rozwód nie ma skutków prawnych przed tym jak wyrok sądu staje się prawomocny.

Jakie są konsekwencje rozwodu?

Podstawowym skutkiem prawnym rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa. Może wydawać się to oczywiste lecz trzeba o tym wspomnieć.

Co ze wspólnym majątkiem?

Wraz z orzeczeniem sądowym na temat rozwodu ustaje wspólność majątkowa (więcej o wspólności majątkowej pisaliśmy już na naszym blogu – zapraszamy do lektury). Zasady zarządu majątkiem się zmieniają. Już nie występuje wspólność majątkowa.

Trzeba pamiętać także o tym, że podział majątku nie jest przeprowadzany wraz z rozwodem. Trzeba otworzyć drugą sprawę sądową aby to zrobić. Gdy wyrok sądu na temat rozwodu się uprawomocni to współwłasność łączna przekształca się we współwłasność, która ustalana jest w częściach ułamkowych. Taki stan rzeczy pozwala na podział majątku.

Dziedziczenie po rozwodzie.

Po rozwodzie byli małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Oznacza to, ze są wykluczeni z kręgu spadkobierców ustawowych. Oczywiście taka sytuacja występuje gdy nie został spisany testament (jak poprawnie spisać testament wraz z Białostockim adwokatem pisaliśmy na naszym blogu), w którym występuje były małżonek. Warto więc skontaktować się z swoim prawnikiem i zmienić testament na taki, który nie uwzględnia osób, których nie chcemy aby się tam znaleźli.

Nowo narodzone dziecko po rozwodzie.

Gdy dziecko urodzi się po okresie trzystu dni po orzeczeniu rozwodu to były małżonek nie jest już domniemanym ojcem dziecka. Trzeba udowodnić to w inny sposób.

Jakie są inne skutki prawne rozwodu?

Występują tutaj jeszcze dodatkowe skutki prawne, takie jak: możemy wrócić do poprzedniego nazwiska, nie musimy pozostawać przy tym, które może nam się źle kojarzyć. Gdy rozwód posiadał orzeczenie o winie jednego z współmałżonków można założyć sprawę alimentacyjną na siebie. Ustalane są także nowe zasady dotyczące władzy rodzicielskiej i ponoszonych kosztów związanych z dziećmi.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Więcej na temat rozwodu oraz jego skutków prawnych dowiedzą się Państwo od adwokatów (prawników) w naszej Kancelarii, która znajduje się w Białymstoku, lecz działa także z ludźmi, którzy mieszkają na całym świecie (najczęściej jest to Polonia na obczyźnie).