Mamy najbardziej śnieżną zimę od lat. W telewizji trąbią na temat odśnieżania chodników. Co grozi właścicielom budynków za niedopełnienie obowiązku odśnieżenia chodników przed swoimi działkami? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

Kto wystawia mandaty za nieodśnieżenie chodnika?

Jest ogólne przekonanie, że to straż miejska kara mandatami za brak odśnieżenia chodnika. Jednak może to być początek problemów. Sprawa może trafić nawet do sądu i wtedy właściciel nieruchomości może otrzymać większą karę pieniężną.

Według ustawy z 1996 r. to właściciel działki do której przylega chodnik ma obowiązek utrzymania czystości oraz porządku w otoczeniu swojej nieruchomości. Właśnie w zimie jest to najbardziej uciążliwe gdyż z nieba lecą niezmierzone ilości śniegu, która osiada na chodniku i staje się groźbą dla przechodniów gdyż może spowodować wywrócenie się i złamanie kości.

Jaki mandat może wystawić straż miejska?

Pierwszą linią kary jest mandat wystawiony przez straż miejską lub gminną. Taki mandat może wynieść nawet 500 zł. Grozi on nam za nieodśnieżenie chodnika lub za brak strącenia wiszących sopli nad chodnikiem.

Co grozi za dalsze nieodśnieżanie chodnika?

Gdy pierwsza kara w postaci mandatu nie przyniesie odpowiedniego zachowania to kara może pójść dalej. Po pouczeniu lub mandacie możemy trafić na mocniejszą obserwację strażników miejskich mogą skierować oni naszą sprawę do sądu. W sądzie może nam grozić nawet grzywna w wysokości 1500 złotych lub nagana.

Co dalej?

Najbardziej niebezpieczna sytuacją jest ta, w której ktoś poślizgnie się chodniku przed naszą posesją. Taka osoba może wtedy domagać się odszkodowania. Pamiętajmy, że jeżeli granicę posesji, a chodnik oddziela pas zieleni to powyższe przepisy nas nie dotyczą. Nie możemy także zapomnieć o dachu naszego domu czy na przykład garażu. Chodnik to jedno lecz bardzo niebezpieczne mogą być także sople, które z tego dachu mogą spaść.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżył on Państwu obraz sytuacji związanej z naszymi chodnikami. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Mamy ogromne doświadczenie w wszelkiego typu sprawach związanych z prawem rodzinnym i nie tylko. Nie są nam obce sprawy rozwodowe, alimentacyjne czy opieki nad dziećmi. Współpracujemy na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny – poprzez mail i telefon. Dzięki temu nie ogranicza nas pandemia oraz geografia.