Dziękujemy, że znaleźli się Państwo na tej stronie. Widzimy, że interesuje Państwa temat rozwodu lub innego aspektu z prawa rodzinnego. Jest to idealne miejsce na poszerzenie swojej wiedzy z tego zakresu. Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko pomówimy na temat możliwej długości trwania rozwodu. Zapraszamy do lektury.

Od czego zależy długość dbania rozwodu?

Jest wiele składowych, które mają wpływ na czas, w którym można zakończyć sprawę rozwodową. Są to między innymi: decyzja czy jest to rozwód z orzekaniem o winie czy bez, czy obie strony terminowo stawiają się na rozprawach oraz czasu rozpraw, który oznacza sąd.

Na samym początku trzeba uzbroić się w cierpliwość. Będzie ona nam potrzebna z powodu czasu, który występuje od pozwu o rozwód do terminu pierwszej rozprawy. Może być to nawet parę miesięcy. Duży wpływ na ten czas ma prędkość małżonka z odpowiedzią na pozew. Taką odpowiedzią może być sama odpowiedź na żądanie rozwodu lub próba oddalenia powództwa. Gdy następuje taka próba to proces przedłuża się jeszcze bardziej. Najczęściej na rozprawę rozwodową czeka się do czasu uzyskania stanowisk obu stron. Wtedy sąd ustala termin pierwszej rozprawy.

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Powyżej zaznaczaliśmy, że jedną z składowych jest orzeczenie o winie za rozwód. W Polsce najszybsze są rozwodu bez orzekania o winie. Jest to sytuacja, w której żadna ze stron nie chce dochodzić winy drugiej osoby za rozwód. Gdy mamy taką sytuację to rozwód może zakończyć się już na pierwszej rozprawie. Na tej rozprawie obie strony są przesłuchiwane w celu ustalenia czy nastąpił całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Gdy przesłuchania nie zostawiają żadnych wątpliwości to rozwód może zakończyć się już na tym etapie. Oczywiście po uprawomocnieniu się wyroku sądu.

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

W sytuacji, w której jedna ze stron chce udowodnić winę za rozwód drugiej przewód rozwodowy może trwać dłużej. W takiej sytuacji sąd musi zapoznać się z racjami obu stron oraz dowodami, które one przedstawiają. Taki rozwód może trwać przez parę, a nawet paręnaście rozpraw. Przy takim rozwodzie niezwykle ważną rzeczą jest dokumentacja, która ma na celu udowodnienie winy drugiej strony. Oczywiście warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnego i doświadczonego adwokata, który specjalizuje się w prawie rodzinnym. W Białymstoku taką Kancelarią Adwokacką jest nasza Kancelaria, którą prowadzi mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Działamy także w sposób zdalny – poprzez mail i telefon. Dzięki temu możliwość współpracy nie jest ograniczona przez geografię oraz pandemię. Zapraszamy.