Nowy artykuł pojawia się na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Już przedstawiliśmy Państwu informację na temat testamentu – kto i w jaki sposób może go napisać. Jednak dzisiaj przedstawimy testament pod innym kątem. W jaki sposób można podważyć testament? Zapraszamy serdecznie do lektury i oczywiście kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią.

Kiedy jest możliwość podważyć testament?

Testament jest możliwy do podważenia w sytuacji gdy trwa postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku lub w sytuacji gdy jest w toku inne postępowanie. Takim innym postępowaniem może być te o uchylenie lub zmianę postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku. Można się starać unieważnić spadek w toku sprawy o zachowek lub o dział spadku. Nie ma możliwości podważenia testamentu gdy ten jest w toku czynności przed notariuszem.

Czy można podważyć testament własnoręczny?

Największa wątpliwość zawsze jest przy testamentach, które zostały stworzone własnoręcznie. Najbezpieczniejszą formą testamentu jest ta, w której bierze udział profesjonalista – adwokat oraz notariusz. Dzięki temu możemy uniknąć błędów, które dają możliwość podważenia testamentu.

Sytuacje, w których można podważyć testament.

Każdy testament można próbować podważyć. Wtedy powinien on mieć wady oświadczenia woli. Wyróżniamy trzy rodzaje wad oświadczenia woli. Pierwszym rodzajem jest stan, który wyłącza świadome podjęcie decyzji oraz wyrażenie woli. Drugim rodzajem to błędy, a trzecim to groźby.

Jakie skutki mogą mieć wady oświadczenie woli?

Testament, który spisany lub podpisany jest w sytuacji wpływu błędu lub braku świadomości zawsze będzie nieważny. Dlatego warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata oraz notariusza. Dzięki temu możemy uniknąć wszelkich możliwości błędów.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz skorzystania z usług naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Dzięki temu będą mogli Państwo uniknąć wszelkich błędów ustawowych przy testamentach i nie tylko. Zapraszamy do Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, w którym znajdziecie adwokatów w naszym mieście.