Czym jest powództwo o zaprzeczeniu ojcostwa? Czy zawsze można je wystosować? Zapraszamy do lektury nowego artykułu od Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku na czele której stoi mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko. Oto przed Państwem nowa porcja wiedzy prawniczej od specjalistów z tego tematu.

Sytuacja prawna w Polsce

Względem orzeczenia ojcostwa w Polsce sprawa wygląda następująca – występuje u nas domniemanie ojcostwa gdy występuje związek małżeński lub gdy zakończenie takiego związku miało miejsce krócej niż 300 dni od poczęcia. Ten drugi wymóg jest rozwiązywany jeżeli w tym czasie matka dziecka weszła w drugi związek małżeński. W takiej sytuacji domniemanie ojcostwa przechodzi na nowego partnera. Istnieje jednak wyjątek od powyższych reguł. Jest to leczenie niepłodności. W sytuacji takiego leczenia ojcem zostaje mąż gdy wyrazi on zgodę na procedurę wspomaganej medycznie prokreacji i proces o zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalny. Uznaje się wtedy, że takie żądanie stoi w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Zasada 300 dni, o której pisaliśmy powyżej potrafi przysporzyć pewnych komplikacji. Przykładem może być sytuacja, w której związek małżeński kończy się z powodu zdrady i to właśnie jej konsekwencją jest ciąża. W Urzędzie Stanu Cywilnego automatycznie ojcem dziecka jest małżonek lub były małżonek jeżeli jesteśmy już po rozwodzie. Dzieje się tak nawet w sytuacji, w której USC odwiedza także prawdziwy ojciec dziecka i chciałby złożyć odpowiednie oświadczenie na ten temat. Niestety taka procedura nie została przewidziana. Domniemanie ojcostwa może zostać obalone. Jednakże możliwe jest to wyłącznie w procesie o zaprzeczenie ojcostwa.

Czym jest pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa powinno złożyć się do właściwego sądu rejonowego, a dokładnie do wydziału rodzinnego. Osoby, które mogą złożyć taki pozew to mąż matki, matka, dziecko lub prokurator w sytuacji gdy wymaga tego dobro dziecka. Następują tutaj pewne zawiłości kto powinien pozwać kogo przy zaprzeczeniu ojcostwa. Dobrze jest zgłosić się po profesjonalną pomoc prawną w tej sprawie do adwokata, który ma doświadczenie w tego typu sprawach. W Białymstoku polecamy oczywiście naszą Kancelarię Adwokacką. Przy składaniu takiego pozwu powinniśmy pamiętać o terminach, których nie ma jedynie prokurator. Aby on wniósł pozew na ten temat powinniśmy się do niego zwrócić z odpowiednim wnioskiem oraz uprawdopodobnić fakt, że ojciec przedstawiony w dokumentach nie jest prawdziwym ojcem. Dobrym sposobem jest test DNA.

Jakie są skutki zaprzeczenia ojcostwa?

Gdy sprawa o zaprzeczenie ojcostwa dobiegnie końca to ma ona ogromne skutki prawne. Są to takie sprawy jak zakres dziedziczenia, władza rodzicielska czy alimenty. Gdy taki wyrok zapadnie to jest możliwość uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Pamiętajmy, że uchylenie te będzie wiązało się jedynie z tymi kwotami na przyszłość. Nie ma możliwości żądania zwrotu wcześniejszych alimentów.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu przedstawiany temat. Tak jak wcześniej wspominaliśmy – zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką, gdzie znajdą Państwo profesjonalnych i doświadczonych adwokatów z zakresu prawa rodzinnego i nie tylko. Zapraszamy do współpracy nie tylko na terenie Białegostoku, lecz ludzi z całego świata, gdyż możemy współpracować także zdalnie.