Czym jest sądowy nakaz zapłaty? Czy należy obawiać się. że po otrzymaniu takiego nakazu zaraz odwiedzi nas komornik? Po odpowiedzi zapraszamy do tego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Zapraszamy do lektury.

Czy należy obawiać się po otrzymaniu nakazu zapłaty?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której dostajemy nakaz zapłaty. Czy wtedy musimy bać się, że w ciągu najbliższych dni zapuka do nas komornik? Nie, gdyż często okazuje się że takie sprawy można dosyć prosto załatwić.

Z jakiego powodu powodu można otrzymać nakaz zapłaty?

Instytucje takie jak banki lub parabanki bardzo rzadko samodzielnie odzyskują swoje należności. Najczęściej trafiają one na giełdę wierzytelności lub są przenoszone za pomocą cesji na firmy windykacyjne. Banki nie muszą mieć zgody dłużnika na takie działanie. Często to właśnie przez takie sytuacje możemy otrzymać nakaz zapłaty od firmy, z którą w pierwszej myśli nie mamy nic wspólnego.

Jak rozmawiać z windykatorem?

Gdy nasz dług zostanie przejęty przez jedną z takich firm możemy otrzymać kontakt z takiej firmy poprzez maile, telefony lub listy. Trzeba pamiętać, że nie trzeba od razu zgadzać się na wszystko co taka firma oferuje. Często występuje też sytuacja, w której nowy wierzyciel nie zgłasza się do odzyskania długu przez wiele lat. Po tym czasie zgłasza się on o swój dług wraz z ogromnymi odsetkami. Gdy nie zgodzimy się na żądanie firmy windykacyjnej możemy otrzymać sądowy nakaz zapłaty.

Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?

Dobrym sposobem aby napisać taki sprzeciw, który będzie brany pod uwagę to oczywiście kontakt z prawnikiem, który nam w tym pomoże. Nie musimy od razu zapłacić jak otrzymamy nakaz zapłaty. Gdy nie zgadzamy się z nakazem zapłaty to możemy złożyć odwołanie w ciągu 14 dni. Termin ten jest bardzo ważny gdyż inaczej możemy spodziewać się tego, że sprawa trafi do egzekucji komorniczej.

Niedługo napiszemy dla Państwa o sytuacji, w której dowiadujemy się o długu dopiero w sytuacji zablokowania konta przez komornika. Zapraszamy serdecznie do śledzenia naszego bloga oraz kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która uznawana jest za jedną z dobrych w tym regionie i nie tylko. Zapraszamy i przypominamy, że współpracę można podjąć nie tylko na miejscu w Białymstoku lecz także w sposób zdalny – przez telefon lub mail.