Coraz częstszym tematem staje się opieka naprzemienna? Czym jest taka opieka? W czasie opieki naprzemiennej rodzice dzielą się opieką nad dzieckiem w sposób równy? Jak wyglądają wtedy alimenty? Zapraszamy serdecznie do lektury nowego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.

Czym jest opieka naprzemienna?

Na próżno szukać informacji na temat opieki naprzemiennej w przepisach zawartych kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednak jest to na tyle rozpoznawalna instytucja, że trzeba o niej wspomnieć. Opieka naprzemienna polega na przebywaniu dziecka u każdego z rodziców w równym czasie i pewnych cyklach, które się powtarzają. Najczęściej taki cykl trwa tydzień. Inaczej rzecz ujmując – dziecko posiada dwa domy i rodzice trzymają nad nim pieczę w takim samym zakresie.

W jakich sytuacjach opieka naprzemienna jest możliwa?

Najczęściej opieka naprzemienna jest ustalana w formie ugody lub mediacji obu stron. Nie da się ukryć, że taki rodzaj opieki wymaga zgody i współpracy obu rodziców. Dlatego trzeba wszelkie sprawy przy opiece naprzemiennej ustalić poprzez mediacje. Sądowi pozostaje zatwierdzenie takiego porozumienia i wydania orzeczenia zgodnego z ustaleniami.

Czy opieka naprzemienna jest możliwa w sytuacji sprzeciwu jednego z rodziców? Taka sytuacja jest możliwa, lecz niezbyt częsta. Następuje tutaj dominacja klasycznego podejścia gdzie dziecko mieszka u jednego z rodziców, a drugi ma kontakty z dzieckiem ustalony przez sąd.

Podejście sędziów do opieki naprzemiennej

Z powodu braku opisania tego rodzaju opieki w przepisach prawa powoduje podejście sędziów z pewną rezerwą. Nie da się ukryć, że konflikt między rodzicami może spowodować to, że opieka naprzemienna nie zadziała prawidłowo. Jednak oczywiście zdarzają się sytuacja, że nawet przy konflikcie rodziców taki rodzaj opieki jest dobrym rozwiązaniem gdyż może być wnioskiem po mediacjach stron. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wolę dziecka na takie rozwiązanie. Do każdej takiej sprawy rodzice oraz sędzia powinien podejść indywidualnie.

Co z alimentami w przypadku opieki naprzemiennej?

Oczywistością jest to, że opieka naprzemienna zmienia kwestię alimentów. Opieka nad dzieckiem w takim samym zakresie oznacza takie same koszty ponoszone przez oboje rodziców. W takiej sytuacji sąd może ustalić, że koszty utrzymania rodzice ponoszą po połowie. Oczywiście wszystko jest kwestią porozumienia między rodzicami. W sytuacji braku porozumienia sąd może przyznać alimenty płatne przez jednego rodzica na ręce drugiego nawet gdy ustalona jest opieka naprzemienna. Szczególnie w sytuacji gdy jest bardzo duża dysproporcja zarobków rodziców. Działałoby to tak aby dziecko miała porównywalny standard życia niezależnie w którym domu się znajduje.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Oczywiście zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką w celu zapoznania się z Państwa sprawą. Jest to dobre miejsce do uzyskania pomocy prawnej w Białymstoku.