Witamy w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku. Ponownie chcielibyśmy poruszyć temat koronawirusa i jak wpłynął on na na prawo w Polsce. Dokładniej poruszymy temat aktów prawnych, które związane są z koronawirusem. Ma to wpływ na każdego obywatela Polski oraz oczywiście mieszkańca Białegostoku. Warto się z tym zapoznać.

W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie.

3 marca 2020 r. Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Ustawa weszła w życie 8 marca 2020 r.:
Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 z dnia 2020.03.07).
Kolejnym i aktualnym na dzień dzisiejszy aktem prawnym jest:
USTAWA z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020.568 z dnia 2020.03.31)
Ustawa weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r.

Warto zwrócić też uwagę na Rozporządzenia Rady Ministrów dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 566)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 577)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10.04.2020 r. w sprawie określonych ograniczeń, nakazów, zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 658)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 697)

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Sytuacja może zmieniać się z dnia na dzień. Śledzimy dla Państwa informację i zmiany, które są ich następstwem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku poprzez telefon oraz internet (na przykład mail). Ograniczenie kontaktu międzyludzkiego nie musi być jednoznaczny z zaprzestaniem dbania o swoje prawa i szczęście.