Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską przybliżamy sytuację zakupu samochodu w sytuacji gdy owy samochód później okazuje się kradziony. Zapraszamy do lektury.

Co gdy samochód, który kupiliśmy okazał się kradziony?

Niestety fakty są takie, że kupując samochód możemy paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy. Najczęściej zatajane są takie rzeczy jak przekręcone liczniki czy poważne uszkodzenia. Jednak poważne kłopoty może nam przynieść sytuacja, gdy kupiony samochód okazał się pozyskany nielegalnie. Nieświadome kupno kradzionego samochodu może zostać potraktowane jako wykroczenie.

Jak zweryfikować kupowany samochód pod kątem tego czy jest kradziony?

Pierwszym krokiem gdy jesteśmy zainteresowani zakupem samochodu powinniśmy poprosić o okazanie podstawowych dokumentów. Taki komplet dokumentów to: dowód rejestracyjny, książkę serwisową oraz dowód zakupu samochodu. Takimi dowodami mogą być: umowa, rachunek lub fakturę. Warto jest też poprosić o okazanie ważnego ubezpieczenia OC. Sytuację prawną pojazdu możemy sprawdzić też w bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). W bazie tej wprost jest określony stan tego czy samochód jest skradziony. Jednak przestępcy uważnie maskują dowody i powinniśmy sprawdzić każdą niespójność.

Co po zakupie takiego pojazdu?

Fakt tego, że nieświadomie kupiliśmy kradziony samochód może wyjść na przykład w sytuacji rutynowej kontroli policji czy wypadku. Wtedy mogą zacząć się nieprzyjemności. Konieczne wtedy jest składanie wyjaśnień na policji. Gdy wyszło to w trakcie wypadku to niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty odszkodowania NNW. Gdy odkryjemy, że kupiony samochód jest kradziony to powinniśmy od razu udać się na policję (dobrze z adwokatem). Pamiętajmy też, że niezależnie od tego czy sprzedawca działał świadomie czy nie, to my mamy prawo odstąpienia od umowy sprzedaży.

Czy można zachować nieświadomie kradziony samochód?

Gdy osoba od której został skradziony samochód zgłosi się na policję to pojazd zostanie jej zwrócony. Gdy otrzymamy rekompensatę od ubezpieczyciela to auto należy do towarzystwa. Gdy właściciel pojazdu jest nieznany to samochód przechodzi na rzecz państwa. Wtedy kierowca nie otrzymuje rekompensaty, chyba że pozwie nieuczciwego sprzedawcę. Gdy udowodnimy, że transakcja przebiegła w dobrej wierze oraz od umowy zakupu minie minimum 3 lata to sprawa może zostać uznana za przedawnioną.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku. Czeka na Państwa zespół adwokatów w Białymstoku na czele z mecenas Sylwią Tokarzewską.