Darowizna jest czymś bardzo pozytywnym. Najbardziej dla osoby obdarowanej ruchomością lub nieruchomością, za którą nie musi płacić. Jednak są sytuacje gdy istnieje możliwość odwołania decyzji o darowiźnie. Jakie są to przypadki? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.

Co w sytuacji darowizny niewykonanej?

Na początku tego punktu musimy wyjaśnić czym jest niewykonana darowizna. Jest to sytuacja, w której przedmiot darowizny nie został faktycznie wydany osobie, która będzie obdarowaną. Gdy patrzymy na taką sytuację pod kątem prawa to można taką darowiznę odwołać w dwóch przypadkach. Pierwszy przypadek to zmiana stanu majątkowego darczyńcy. Zmiana ta może uniemożliwiać samodzielnie utrzymanie się takiej osoby bez uszczerbku. Drugim przypadkiem jest zmiana stanu majątkowego darczyńcy, która mogłaby spowodować uszczerbek dla ciążących na tej osobie obowiązku alimentacyjnym. Nie zapominajmy o tym, że darowizna jest czynnością prawną jednostronną. To wyłącznie przejaw dobrej woli darczyńcy na rzecz obdarowanego. Ważne jest to, żeby taki przejaw dobrej woli nie spowodował pokrzywdzenia darczyńcy.

Odwołanie darowizny, która została wykonana

Prawo przewiduje możliwość odwołania darowizny, która została już wykonana. Taka możliwość istnieje w sytuacji gdy osoba obdarowana dopuści się rażącej niewdzięczności na rzecz darczyńcy. Takim czymś może być działanie lub zaniechanie działania, które prowadzi do krzywdy darczyńcy. Przykładami są: nieudzielenie pomocy, kradzież lub stosowanie przemocy. Ważną informacją jest to, że przebaczenie przez darczyńcę takiej rzeczy jest jednoznaczne z wyłączeniem możliwości odwołania darowizny.

Termin odwołania darowizny

W przypadku darowizny niewykonanej możliwość jej odwołania jest do czasu jej wykonania. W przypadku darowizny wykonanej i rażącej niewdzięczności termin to rok liczony od dnia przejawu niewdzięczności.

W jaki sposób odwołać darowiznę?

Przede wszystkim w sytuacji gdy chcemy odwołać darowiznę warto jest skontaktować się z doświadczonym adwokatem. Oczywiście zapraszamy do naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, która cechuje się profesjonalizmem. Jest to proces dość skomplikowany i zależny od tego co jest darowizną. Inaczej wygląda odwołanie darowizny nieruchomości, a inaczej darowizny ruchomości jak na przykład samochodu.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat odwołania darowizny. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.