W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską pomówimy o tym jak wygląda rozmowa Sędziego z dzieckiem. Czym jest niebieski pokój? Zapraszamy do lektury artykułu prosto od adwokatów w Białymstoku.

Czym jest niebieski pokój?

Rodzic może czuć się zagubiony gdy w trakcie trwania sprawy słyszy o tym, że jego dziecko ma zostać przesłuchane w “niebieskim pokoju”. Jest to miejsce, gdzie dokonuje się przesłuchań osób małoletnich. Oczywiście określenie kolorystyczne jest zwyczajowe i nie jest konieczne aby owe pomieszczenie było w tym kolorze. Najczęściej pokój ten jest urządzony bardziej swobodnie – z kanapami, fotelami czy jakimś stolikiem. Na takim stoliku często znajdziemy książeczki, które są przystępne dla dzieci czy jakiegoś pluszaka. Gdy patrzymy na owy pokój pod kątem technicznym to możemy zauważyć, że jest on wyposażony w mikrofony oraz kamery oraz często w lustro weneckie. Za takim lustrem znajduje się protokolant oraz psycholog. Przesłuchania dzieci następują w sytuacji gdy sprawa dotyczy bezpośrednio tego dziecka. Dzięki takiemu przesłuchaniu Sędzie może poznać preferencje oraz oczekiwania dziecka względem wyroku sprawy. Sprawa taka może dotyczyć kontaktu z tym dzieckiem, rozwodu, ograniczenia władzy rodzicielskiej czy miejsca zamieszkania.

Jak wygląda rozmowa Sędziego z dzieckiem?

Gdy mówimy o sprawach cywilnych to rozmowy w niebieskim pokoju nie są nagrywane oraz nie jest sporządzany protokół, a tylko notatka. Przy takiej rozmowie Sędzia nie musi być ubrany w togę oraz łańcuch. Rozmowa prowadzona jest w sposób naturalny i pytania do dziecka nie są kierowane wprost. Dzięki temu wątki, które mogą być trudne dla dziecka mogą być łatwiejsze do “przetrawienia”. Sędzia ma za zadanie umiejętnie czytać sygnały, które wysyła dziecko podczas takiej rozmowy. Dziecko najczęściej przy takiej rozmowie nie ma do końca świadomości kim jest Sędzia. Najważniejsze elementy rozmowy Sędziego z dzieckiem to zapewnienie zachowanie spokoju dziecka i wywołać w nim jak najmniejszy stres. Dziecko nie powinno być wcześniej przygotowane do takiej rozmowy.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat niebieskiego pokoju oraz jak wygląda rozmowa Sędziego z dzieckiem gdy sprawa dotyczy bezpośrednio niego. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje w naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Zachęcamy do zaufania doświadczeniu oraz profesjonalnemu podejściu do każdej sprawy.