Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku poruszymy temat dosyć kontrowersyjny. Terapie, które wykorzystują medyczną marihuanę są legalne w świetle prawa, lecz w dalszym ciągu wielu lekarzy nie chce wypisywać swoim pacjentom recept na nią. Zapraszamy do lektury nowego wpisu na naszym blogu gdzie przybliżymy stan prawny medycznej marihuany w Polsce.

Co się zmieniło w kwestii medycznej marihuany?

Nie da się ukryć, że liczba schorzeń, które leczy medyczna marihuana jest dosyć pokaźna. Przykładem jest stwardnienie rozsiane czy bóle neuropatyczne. Inny przykład do padaczka u dzieci. Od 7 lipca 2017 roku lekarze mają możliwość wystawiania recept na owy specyfik. Sama medyczna marihuana jest dostępna w Polsce od 1 listopada 2017 roku. Przepisy prawne sprawiały, że duża część firm farmaceutycznych nie była w stanie spełnić wymogów tych przepisów. Skutkowało to słabą dostępnością medycznej marihuany w naszych aptekach.

Czym jest sama medyczna marihuana?

Medyczna marihuana to nic innego jak marihuana, która stosowana jest w celach leczniczych. Nie jest prawdą, że medyczna marihuana to ta, która ma w sobie zmniejszoną wartość THC, a zwiększoną CBD. Mówiąc wprost – pod kątem składu nie ma różnicy między marihuaną rekreacyjną, a marihuaną leczniczą. Różnicą jest cel używania owej rośliny. Różnice w zawartości kannabinoidów w marihuanie wpływają na różne działanie zdrowotne – zależnie od przypadłości. Ścisła kontrola suszu trafiającego do aptek jako marihuana lecznicza pozwala na standaryzację, która z kolei gwarantuje osobie przyjmującej marihuanę lecznicą wiedzę na temat dawek.

Jakie choroby leczy medyczna marihuana?

Tak jak wspominaliśmy – medyczna marihuana pomaga przy wielu schorzeniach. Zależnie od rodzaju choroby można podawać marihuanę w różnych postaciach. Postać dostępna na rynku to susz do waporyzacji. Choroba przy której często wykorzystywana jest marihuana to jaskra, która nie reaguje na inne leczenie. Powodem jest zmniejszenie ciśnienia w oku, które powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Inną chorobą jest padaczka. Marihuana ogranicza częstotliwość oraz intensywność napadów padaczki. Wykorzystywana jest także przy takich chorobach jak różnego rodzaju nowotwory – na przykład rak piersi czy glejak. Nie można pominąć stwardnienia rozsianego, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Stan prawny medycznej marihuany w Polsce

Tak jak wspomnieliśmy – medyczna marihuana jest dostępna w Polsce od 1 listopada 2017 roku. Receptę może wystawić każdy lekarz z wykluczeniem weterynarza. Tak – nawet lekarz rodzinny może wystawić receptę na medyczną marihuanę. Pamiętajmy jednak, że posiadanie recept Rpw wiąże się z dodatkową dokumentacją, więc nie każdy lekarz się na to decyduje. Najczęściej są to onkolodzy oraz psychiatrzy. Po otrzymaniu recepty musimy po prostu udać się do apteki w celu jej wykupienia.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat medycznej marihuany i jej stanu prawnego w Polsce. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką w Białymstoku. Czeka na Państwa zespół profesjonalnych i doświadczonych adwokatów na czele z mecenas Sylwią Tokarzewską.