W sytuacji gdy jesteśmy po rozwodzie oraz mamy wspólne dzieci następuje czas, w którym zastanawiamy się jak zorganizować Święta, aby nikt nie był pokrzywdzony. W najnowszym artykule na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, którą prowadzi mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko przedstawiamy przykłady rozwiązania tego problemu. Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda Boże Narodzenie po rozwodzie

Po rozwodzie czas Świąteczny jest bardzo trudny. Trzeba wypracować swój własny sposób na spędzenie tego czasu przez dziecko, tak aby czuło się ono jak dobrze i nie musiało cały czas zmieniać miejsca spędzania tego czasu. Często rodzice robią tak, że kolacja Wigilijna jest na początku u jednego rodzica, a następnie dziecko jest zabierane do drugiego na drugą kolację Świąteczną. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż w żadnym z tych miejsc nie będzie on mógł w pełni cieszyć się tym czasem i świętować.

Trzeba wytłumaczyć dziecku, że nie będziemy się gniewać, że Wigilia w jednym roku będzie spędzana u jednego z rodziców, a nie w rozjazdach. Tak jak zaznaczają psycholodzy – trzeba mocną kreską rozgraniczyć świat dzieci oraz świat dorosłych w ten sposób aby dziecko nie odczuło, że związek jego rodziców się zakończył. Albo aby odczuło to jak najmniej.

Lojalność dziecka wobec rodziców

Trzeba zaznaczyć dziecku oraz zadbać aby zrozumiało, że spędzając dany dzień Świąt z jednym z rodziców nie miało wyrzutów sumienia i nie “zdradza go”.

Podejście nowej rodziny do dziecka z poprzedniego związku

Gdy któreś z rodziców założyło nową rodzinę po rozwodzie mogą oni mieć różne podejście do dziecka z poprzedniego związku. Nie możemy dopuścić aby dziecko miało poczucie niechęci do niego przez nową rodzinę. Zadbajmy o to aby czuło się ono komfortowo oraz w pełni kochane.

Naszym zdaniem dobrym rozwiązaniem jest podział świąt tak aby, przykładowo, Wigilia była spędzana przez dziecko z mamą, a resztę świąt z ojcem. Następny rok na odwrót – Wigilia z ojcem, a reszta Świąt z mamą.

Pamiętajmy – w każdej sytuacji musimy dbać o dobro naszych dzieci. Gdy stoimy przed trudnym wyborem oraz czasem jakim jest rozwód warto jest poradzić się osoby profesjonalnej oraz doświadczonej w tego typu sprawach – adwokatem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na spotkania w naszej Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku, gdzie do każdej sprawy podchodzimy niesamowicie rzetelnie.